10 Aralık Dünya Rakı Günü’nde Adana Kebap ve Şalgam Festivali

Adana nostaljisi: Dünya Rakı Günü’nün bu seneki ayağı 10 Aralık Cumartesi günü yapılacak

Yazıyı Paylaş

Şu festivalin isminin güzelliğine bakar mısınız ?

 

ADANA’da geleneksel hale gelen, ‘Dünya Rakı Günü’nün adı, ‘Adana Kebap ve Şalgam Festivali’ olarak değiştirildikten sonraki ikinci etkinlik, bu yıl 10 Aralık’ta gerçekleştirilecek. Biz de tüm Adanacity ve Adana’da ne var üyeleri olarak meşhur Kazancılar’da ” Sıfır Bir ” adıyla buluşup bu gümbüşün bir parçası olacağız, geliyür musunuz ?

 

289e42a8-fcc1-4fb0-ae5d-9ef313a0abb6

Memleketin aydınlık yüzü Adana’da her yıl şehir dışından binlerce insanın akın ettiği Dünya Rakı Festivali yıllar önce 30 kişiyle başlayıp geçen zaman içerisinde çığ gibi büyüdü ve geçen sene rekora koşarak etkinliğe 20 bin kişi katıldı. Tamamiyle Adana insanının samimiyetinin ürünü olan ve kendiliğinden gelişen bu halk festivali her yıl aralık ayının ikinci haftasında bayram günü gibi kutlanıyor. Son 4-5 yıldan bu yana Adana’nın simge mekanlarından Kazancılar Çarşısı’nın bulunduğu tarihi Büyüksaat civarında binlerce Adanalı ve şehir dışından gelen misafirler sokaklarda kurdukları uzun rakı sofralarında ya da ayak üstü doğaçlama takılarak sabaha kadar mangal kokuları eşliğinde içip eğleniyor. Bütün cadde adeta açık hava piknik alanına bürünürken  rakı festivali gecesi üm Adana anason kokuyor. Adanalının neşesine düşkün insanları, festivalde kendi aralarında şarkılar söyleyip dans ediyor, halay çekiyor. Birbirini tanımayan onca insan Adana insanının sıcak kanlı yapısına yakışır şekilde kısa sürede kaynaşıp sanki 40 yıllık dostmuş gibi felekten bir gece çalıyor ve tüm Adanalılar tam bir hangover kafası yaşıyor. 

1

Geçen sene Adanalılarla uğraşılmayacağını bilmeyen şehrin o dönem ki valisi Mustafa Büyük’ün yasaklamaya çalıştığı ve Adanalılar tarafından trollendiğini biliyorsunuz. Adana‘da 100 yıldır süren bu festival son yıllarda sosyal medyada ‘Dünya Rakı Festivali’ diye dillendirilmesi bazı kesimlerde rahatsızlık yarattı.  Bunun ardından festivalin yapılmayacağını duyunca dellenen Adanalılar usta bir manevrayla b planını devreye sokarak, etkinliğin ismini valiye nazire yaparak; ” ADANA KEBAP VE ŞALGAM FESTİvali ” olarak değiştirip ” bu gece her Adanalı bir büyüğe danışıyor, biz de kebabın yanında rakı içeriz olur biter.” diyerek ” Şerefine Vali ” sloganıyla büyük saate karşı içti. Adanalıların yasaklara karşı ayrı bir zaafı var, festival yasak olunca katılım daha da arttı, rakılar mezeler su gibi akıp geçti. Büyük saat’in ara sokaklarına masalar kuruldu, ciğer ve kebap tezgahları açıldı. Akşam masalar tıklım tıklım dolarken, her köşe başında farklı gruplar davul zurna eşliğinde şarkılar söyleyip kendince efkar dağıttı. Rakı festivalinin yasaklanmasına  ” Adana’da herkes kendi başına rakı içiyor. insanların kendi kişisel hürriyetleri var. önlerine engel konulamaz. gelenlere biz de uğrayıp ’hoş geldiniz’ demiştik. ama bizim izin vermemiz, vermememiz gibi bir konu yok. müdahil olmaya da niyetim yok’ ” diyerek karşı çıkan Adana Büyük Şehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de festival alanına astırdığı ” Tüm Pilotlara başarılar ” afişi geceye damga vurmuştu.

 

cwel1tbuyaepmnr

Rakı içen Adanalı güzel insanlar, ölümü göze alarak yaşam tarzına sahip çıktı!

Festival tüm güzellikleriyle hiçbir taşkınlık olmaksızın devam ederken şehrin muhafazakar tayfası olayı hazmedemeyip ” bizim milli içkimiz ayran ” sloganıyla iki cami arasında içki içilmez diyerek Dünya Rakı Festivalini silahlarla basmış, bir kaç masayı dağıttıktan sonra Adanalılarca imha edilip olayın büyümesi engellenmişti. Festivali çirkinleştirmeye çalışan bu tayfanın daha sonra sosyal medya hesaplarında rakı sofrasındaki fotoğrafları paylaşılınca olayın ironisi iyice anlaşıldı. Canlı bombayı linç eden Adanalıları silahla korkutup huzurunu kaçırabilir misiniz ? 5 dakika içerisinde tüm gerilimin hiç yaşanmamışcasına unutulup Adanalıların halaya devam etmesini belirtmeden geçemeyeceğim.

2

Kebap ve Şalgam Festivali olduğu bir şehre aşık olunmaz mı !

Herkesin merak ettiği, dünya rakı festivali ne zaman, nerede gerçekleşiyor, festival nasıl geçiyor, Dünya Rakı festivalinin konsepti nasıl diye merak edenlere detayları paylaşalım. Dünya rakı festivali rakısını ve mezesini yanında getirip eğlenmek isteyen herkese ücretsiz. Dileyen önceden rezervasyon yaptırıp Kazancıların köhne bir masasında, büyük saat’in kıyısında köşesinde dostlarıyla rakışıklı geceler yaşayabilir. Adanalı için paranın lafı olmaz, rakınız biterse siz hiç söylemeden yan masadan tazelemeye geleceklerdir zaten. Ben zorla meze verip, götür emmoğlu diye elime ciğer dürüm tutuşturanı bile biliyorum. Festivalin ana yiyeceği Kebap ve Ciğer, ana ineceği Şalgam ve Rakıdır. O gün etkinlik alanında onlarca Kebap ve ciğer tezgahı kuruluyor. Kebap fiyatları 15 lira  civarında. Yalnız uyanık olmanız gerek, geçen sene bir Kebabı 35 liraya satan fırsatçılar oldu. Kendiliğinden oluşan bu halk etkinliğin ticaret gününe çevirmeye çalışan fırsatçılara bu yıl izin verilmemesi lazım. Dileyen zuladaki içkileri de getirip takılabilir. Herkesin hayatına kimse karışamaz. Burası Adana, kuralların yeniden yazıldığı memleket. Bir başkasının yaşama ve eğlenme hakkını zedelemeden dilediğinizi yapmakta özgürsünüz.

Dünya Rakı gününde fon müzik Türkçe sözlü hafif hüzünlü ve fasıl ağırlıklı şarkılar. Adana’da her şarkının sonu Arabım Fellahi’ye çıkar, gecenin ilerleyen saatlerinde davul ve zurnaya bağlayıp içinizdeki o çiftetelli aşkını doruklara çıkaracağınız aşikar. Yalnız bir de metre kare başına 3 davulcunun gürültü kirliliğine karşı bir çare bulunsa mis gibi olur.  Bu festival Adana şehri için çok masraf gerektirmeden dışarıdan insan çekmek ve ekonomiye katkı sağlamak için süper bir fırsat. Şehrin rengini değiştiren bu etkinliği baltalamak yerine tüm halkın ve yetkili makamların festivali daha da gelişip güzelleşmesi adına atılımlarda bulunması gerek. 

Kebap ve Şalgam festivali olan bir memleketten zarar gelmez. Ne demiş Cemal Süreya abimiz; ” ertesi gün için bir şey diyemem, ama rakı içtiğin gün ölmezsin”

Etkinliğe dair tüm gelişmeleri, fotoğrafları #Dünyarakıgünü tagıyla twitter, facebook ve instagramdan takip edebilir, festivale damga vuran video ve görselleri facebook sayfamızdan ve etkinliğin orijinal platformu olan bu link üzerinden takip edebilirsiniz! 

https://www.facebook.com/events/311492869238302/

15380807_10209660690412745_8548501065209510300_n

Written by Admin Gardaş

Kardan adam yapmayı ve kar tapu oynamayı bilmeyen Allahına kadar Adanalı bir cülük

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir