Adana’da bir anne çocuklarını ısıtamayınca kendini astı

Çocuklarını fön makinesiyle ısıtıp yan odada intihar etti

Yazıyı Paylaş

Geçtiğimiz günlerde Adana’nın Seyhan İlçesi Aydınlar Mahallesi’nde büyük bir dram yaşandı. Alt komşusu Ahmet Çıkat, Emine Akçay’ın oğlu İsa’nın bir hışımla ağlaya ağlaya sokağa fırladığını görünce bir şeyler olduğundan şüphelenip dışarı çıktı. Çocuğun “Annem annem” diye ağlaması üzerine, “yangın falan mı oldu” düşüncesine kapılıp üst katta oturan komşusu Emine Akçay’ı kontrol etmeye çıktı Dışarıdan komşusuna seslenip yanıt alamayan Ahmet Çıkat bir kaç saniye sonra korkunç manzarayla karşılaştı. Emine Akçay salıncağın demirine ip bağlayıp odasında kendini asmıştı. Acilen ambulansı çağırdılar fakat bağrı yanık anne çoktan yaşamını yitirmişti bile. Polisler kadının ölümüne dair incelemelerde bulunurken Emine Akçay’ın komşuları genç kadının yoksulluğa dayanamayıp, canına kıydığını ileri sürdü.

Emniyet güçlerinin mahalledeki görgü tanıklarından aldığı bilgiye göre; Emine Akçay intihar etmeden sadece 4 saat öncesine kadar cebindeki son 6 lirayı alıp evlerinin yakınında oduncuya gitti ve yakacak odun almak istedi. Oduncu Esnaf:  “Bacım bu paraya odun mu olur?” deyip, Emine Akçay’ın haline dayanamayıp, hayrına 10 kilo odunu çuvala doldurup, parasını almadan gönderdi. Aldığı bir çuval odunla biraz olsun sevinen Emine Akçay’ın aldığı odunlar yağmur nedeniyle ıslak olduğu için sobayı yakmaya yetmedi. Bunun üzerine bahçede bulduğu eski kamyon lastiğiyle sobayı yakmayı denedi fakat o da kafi gelmedi. Elinden bir şey gelmemesi onu büsbütün karanlık bir sona doğru yaklaştırıyordu. Emine Akçay, yavrularının tir tir titrediğini görünce son çare olarak saç kurutma makinesini çalıştırıp oğullarının eline tutuşturdu. Çocuklar fön makinesiyle ısınmaya çalışırken kendisi diğer odaya gidip, odanın tavanındaki salıncağın demirine ip bağlayarak, kendini astı.

Emine Akçay’ın yakın çevresi, Düziçi ilçesinde bir şantiyede kaynak ustası olan Hüseyin Akçay’ın işyerinin bir yıl önce kapandığını, bunun üzerine uzun yol şoförlüğü yaptığını fakat eve para bıraktığını söyledi. Emine Akçay’ın bunca yoksulluğa rağmen tarlalarda çalışarak çocuklarının karnını doyurmaya çalışıyordu. ” Kardelen ” adındaki yeni kızları doğunca sağlık problemleri ve çocuklarla ilgilenemediğinden o işi de bırakmak zorunda kalmıştı.

Eminim bu satırları okurken hepinizin nutku tutuldu, boğazınız düğümlendi, insanlığından utandı, o sırada biz nerdeydik diye hayıflandı. İnsan düşünmeden edemiyor; milyonlarca mülteciye kapı açan ve milyar dolarlar harcayan ülke kendi vatandaşına bakayıp çocuklarını öksüz bırakarak intihar etmesine göz yumuyorsa burada bir trajedi bir insanlık suçu söz konusu. Peki ya Emine Akçay’ın çocuklarını yitik bırakıp kendi canına kıyması? Kocasının ailesi ve çocuklarını sahipsiz bırakıp ortadan kaybolması. Sorulması ve düşünülmesi gereken o kadar şey var ki. Ne diyelim, Allah tüm herkesin yardımcısı olsun, kimseyi bu denli çaresiz bırakmasın, açlıkla susuzlukla sınamasın.

 

 

Written by Admin Gardaş

Kardan adam yapmayı ve kar tapu oynamayı bilmeyen Allahına kadar Adanalı bir cülük

1 Yorum

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir