Adana’yı dumana boğan “Anız” rezaletine dur de!

Bir takım kurnaz çiftçilerin anız yakma festivali başlad

Yazıyı Paylaş

Anız yakanların gökyüzünü kararttığı şehir; Adana!

Anız: tarlanın, ürünleri topladıktan sonra kalan istenmeyen otlardan kurtulmak için ateşe verilmesi işlemi. Aynı zamanda bir çok börtü böcek mahlukatın katili eylem. Milyonlarca böceği, kaplumbağayı, yılanı, fareyi, tilkiyi diri diri ateşe veren Anız yakma işlemi, yıllardır Çukurova’nın çözülmek bilmeyen çilesi haline gelmiş vaziyette. Coğrafya gereği, Adana’nın güneyinde yakılan anız dumanı rüzgar sayesinde tüm şehri esir alıyor. İnsanda ne ciğer bırakıyor, ne göz, ne burun. Yasak olmasına karşın 50-100 kadar çiftçi, kolaya kaçarak bir yolunu bulup anız yakmaya devam ediyor.  Geleceğine, bebeğine, memleketine, doğasına ve dünyasına saygısız tarım teröristlerinin bir gelenek haline getirdiği bu sorun Adana ve aynı rezaletin yaşandığı diğer şehirlerin belediyeleri adına ciddiyetsizliğin belgesi.

Gelen tepkiler üzerine bir çiftçi kızının attığı mesajda da devletin çiftçilere kolaylık sağlamadığı için bu yola başvurduklarını gözler önüne seriyor.

3

COTV88NVEAUj1hf

Adana’ya kan kusturan bu kurnaz anız kurnazları her sene şehrin güneyinde yaktığı tarlalar yüzünden milyonlarca insanın ciğerlerini zehirleyip, şehri puslu bir havaya boğarak, tabiata ve ekosisteme de zarar veriyor. Yaz aylarında sıcaklığın tavan yaptığı Adana’da anız sonrası oluşan sıcaklık ve duman sayesinde şehir yaşanabilecek hal almaktan çıkıyor.

 

uku0HB1

 

NEREDE ADANA PLATFORMU? NEREDE ORTAK AKIL?
Sigara içmeyen adamın bile eli yüzü duman kokup, evlerin salonlarında siyah bir kurum oluşuyor. Sokağa çıkmayı bırakıp insanlar pencerelerini bile açamıyor. Sırf bu yüzden anız vakti yaylalara kaçanlar var, peki ya imkanı olmayanlar ne yapsın ? Her yıl günlerce şehri duman altı eden bu bilinçsiz organizmaları engelleyebilecek vali yok, belediye başkanı yok, kaymakam yok, milletvekili yok. Halk da örgütlenip tepki koymak yerine sağlığını tehdit eden bu rezaleti sessizce izliyor.

M9ZWL1

Ne yazık ki çevre vakıfları bile yerel sorunlara dikkat çekmek için afiş, bilgilendirme ve uyarı aktivitelerini ya yapmıyor ya da yapsa da toplumda karşılığını bulamıyor. Çünkü caydırıcı bir yaptırım yok! Oysa dönüm başına yakılan anıza 10 bin tl ceza yazın da bakalım tekrar yapabiliyorlar mı ?

Adsız
İktidar hesaplaşmaları yüzünden Adana kadar başı boş bırakılmış sahipsiz başka bir şehir dünyada yoktur. Bu olay da Adana halkının yıllardır dert yanıp çözüm bulamadığı onlarca konudan biri. Adana’nın daha yaşanabilir, temiz bir coğrafya olmasına adına ilgili belediyeleri bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Anız yakılmasına şahid olan halkı da bu günaha seyirci kalmayıp ilgilileri uyarmalarını rica ediyoruz.

Adanacity olarak pes etmeyip, düşüncesizliğin ve vicdansızlığın kökü kuruyana kadar olayın arkasında duracağız. Memleketin toprağını ateşe verip, vatandaşı dumana verene, sizde küsküyü verin demekten başka çaremiz kalmıyor.

Gün içerisinde Twitter, Facebook ve İnstagram’da #Adananefesalamıyor ” tagıyla eleştirilerin yazılarak belediyenin bu konuda daha geçerli önlemler alması için Adanalıları kamuoyu oluşturmaya davet ettik. Gelen eleştirilerle #Adananefesalamıyor tagıyla twit atan Adanalılar kısa sürede gündem oluşturmayı başardık.

3

Biz sizin pisliğinizi temizlemek zorunda mıyız?

Adana’nın anız rezaletine halk da kendine özgü üslubuyla tepki koyarak hem doğal yaşam dengelerinin bozulduğunu hem de kül lekeleriyle malamat olan evlerini günde defalarca temizleyerek işin içinden çıkamadıklarını söylüyorlar. Sıcak bir yandan anız bir yandan, bu havayı solumak zorunda kalmak hakkaten rezalet.

1

43

2

3

4

5

 

Written by Admin Gardaş

Kardan adam yapmayı ve kar tapu oynamayı bilmeyen Allahına kadar Adanalı bir cülük

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir