Allahına kadar Gerçek Bir Adanalı Olmanın İncelikleri

Adanalı olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu!

Yazıyı Paylaş

Adanalı olmak; üzerine sayfalarca sözler söylenecek, okullarda ders diye öğretilmesi gereken derin bir konu ve sonradan kazanılan bir yetenek değil. Yalnız şöyle de bir detay var ki; Adana’nın oksijenini içine çekmiş, suyundan içmiş ve bu şehrin kültürüne dair bütün alışkanlıkları yakından keşfetmiş ve benimsemişsen kütüğün nere olursa olsun kendini Adanalı hisseder ve nereye gidersen git Adanalı kimliğini gururla taşırsın. Her Türkün ikinci memleketidir Adana. Her şeyiyle millidir. Adana’yı seven Türkiye’yi bütünüyle sever. Bu şehir her ne kadar şahsına münhasır olsa da memleketin her köşesinde izler taşıyan kozmopolit bir coğrafyadır. Adana’yı Adana yapan da bu çok renkli kimlikleri içerisinde barındırıp bütün olmasından geçer. Peki ” Allahına gadar ”  bir Adanalı olmak için hangi adımlardan geçmek gerek ? İşte bu rehberde sizlere sahici bir Adanalı olmanın olmazsa olmaz inceliklerinden bahsedeceğiz. Eğer bu adımların büyük çoğunluğunu yerine getirebiliyorsanız siz de sağda solda ” Adanalıyık ” diyerek övünebilir, bu fantastik şehrin bir parçası olabilirsiniz!

Adanalı olmanın ilk kuralı memleketini ve Mustafa Kemali sevmekten geçer. Adana’da sağcı solcu diye bir ideolojiden çok Atatürkçü olmaktır asıl mevzu. Milli mücadelenin ilk kıvılcımlarının atıldığı Adana’da, bu yiğit şehrin insanı olarak ülke adına önemli zaferlerin yıl dönümlerinde samimiyeti arşa çıkartarak, Adana insanına yakışır coşku ve orijinallikle 29 Ekim, 10 Kasım, 30 Ağustos gibi günlerde memleketini bayram yerine çevirmelisindir.

BİR FOTOĞRAFTAN DAHA FAZLASI!

1

Adanalı olmanın en temel koşullarından biri Adana dili ve edebiyatına hakim olup bu dersten geçerli bir not alabilmektir. Adanalıları ve Adanalılığı yeterince kavramak istiyorsanız önce Adanalıların üslubunu, mizacını, dil kıvraklıklarını, benzetmelerini, deyimlerini, atarsözlerini bilmeniz gerek. Yoksa ” ayağıma cıncık battı ” diyen bir Adanalı gördüğünüzde ” öylece kalabilir, anarya gel dediğinde bön bön bakabilir, Bakale diye bir söz duyunca afrikalı bir santrafor sanabilir, ayükunnu denilince acaba bana küfür mü ediyor diye önyargılara düşebilirsiniz. Adana Türkçesini sökmeden Adanalı olmak mümkün değildir. Emin olun Adanalıların dil zenginliğini özümsediğinizde her şey kolaylaşacak!

DİVANÜ LÜGATİ-T ADANA

2

Bir Adanalı çocuğun babasından aldığı ilk derstir mangal yakmak. Adanalı çocuklar için mangal yakmak; parkta eğlenmek, lego dizmek gibi standart aktivitelerden daha eğlencelidir.  Bu şehirde okul öğrencisi eğitimin ilk dersi mangal yakmaktır. Mangal diyip geçme, Adanalının yangında kurtaracağı ilk eşyadır o. Konu mangalsa coğrafya, iklim, saat fark etmez. Bir yolu bulunur, o mangal illa ki yanar. Adana’da mangal yakmayı bilmeyen erkeğe kız vermezler, annenle güne git daha iyi derler. Bu yüzden aile toplantılarında, şehir dışındaki misafirliklerde bir Adanalı olarak konu mangal olunca ortaya atılmalı ve kendi boğazından önce misafirlerini düşünerek mangal başı olmayı bilmeli, hünerlerinle dostlarına unutulmaz bir gece yaşatmalısın. Şu da var ki, mangal yakmayı bilmeyen erkek sevdiği kişiyi mutlu etmeyi bilmez.

NE OLURSA OLSUN O MANGALI HER ŞARTTA VE ORTAMDA YAKABİLMELİSİN!

3

HAFTA SONU KAHVALTIDA CİĞER YEMEKTİR ADANALILIK

Sabah sabah ciğer mi yenirmiş demeyin, Adanalıysan eğer en büyük alışkanlıklarından biridir kuşluk vaktinde ciğer gömmek. Hatta cumartesi ciğer yiyeceksin diye cuma günü akşam hiçbir şey yemeden kendini ertesi güne saklamalısındır. Adana’da hafta sonları bakkallardan önce ciğerciler açılır. İster evinde ister tarihi Kazancılar mekanında sokakta sofralar kurulur ve yüzyıllardan bu yana süren gelenek her hafta sonu yinelenir. Sırf bu ziyafete ortak olmak için şehir dışından bir günlüğüne Adana’ya uçakla gelir akşamında dönenler var. Adanalıların kimyasındaki o baba yiğitlik ve cesurlukta buradan gelir. Günü ciğerle açan, öğlen Kebap gömen, gece olunca finali Şırdanla yapan bir halka korkudan ve ölümden bahsedersen sana katıla katıla gülerler.

4

MENDERES’TE TUR ATMAYI İZMİRİN KORDONUNA DEĞİŞMİYORSAN SEN ADANALISIN!

Adanalıların terapi merkezi, huzur deposudur Menderes. Adanalı olmak hayatının en güzel anlarını sevdiklerin ve dostlarınla bu büyülü coğrafyada geçirmektir. Uzun yıllar sonra sevinçlerini bir kenara koyduğunda bu şiir gibi manzaralı mekanda anılarını tazeler, seni sen seven acılarının ve sevinçlerinin burada hayat bulduğunu fark edersin. Çünkü Adana Menderestir, Gazipaşadır, Büyük saattir, Adanalı olmak da şehrin bu vazgeçilmez simge yerlerinde büyümek ve yaşlanmaktır..

14718837_871595829638739_1963756876481459740_n

Adanalı olmak deyince iş sadece damak zevkinden, atarlı olmaktan, mangal gibi yürekten geçmiyor. Alçak gönüllü olmalısın, toplumsal değerlerini unutmamalısın, nerede bir ihtiyaç sahibi varsa kayıtsız kalmamalısın, gerekirse ağlayanın gözyaşını silmelisin, umutsuzlara umut aşımalısın!

ADANALI MAZLUMA YAR DÜŞMANA ATEŞ OLUR!

5

ADANALI OLMAK YAPMACIKLIĞI REDDEDİP ÖZÜNÜ UNUTMAMAK DOĞAL OLMAKTIR!

Adana kadını şalvarı giyer hanım ağa olur eteğini giyer sultan olur. Adana erkeği aç gezer ama şık gezer. Dikkat çekeceğim, fark yaratacağım diye gereksiz rollere girmez. Neyse hiç çekinmeden ortamına göre adabıyla reaksiyon gösterir. Hayatını ve alışkanlıklarını ortamın gidişatına göre belirlemez. Bilakis ortam Adanalı’ya göre şekil alır. Adanalı olmanın farkı asalet timsali olmaktır.

6

ADANA OLMAK ROMANTİKLİĞİN SINIRLARINI ZORLAMAKTIR!

Sert mizaçlarıyla bilinen Adanalıların duygusal veya romantik olmadığı düşünülmesin. Sadece gösterişi ve etiketi sevmezler o kadar. Eğer birine gönülden bağlanmışlarsa partnerini mutlu etmeyi en iyi Adanalılar bilir. Adanalı olmak; sevdiğini çiçekle böcekle sevindirmeyip, kalbe giden yolun mideden geçtiğini bilmektir. Adana’da seven sevdiğine et verir, aşk ancak böyle karın doyurur..

8

ADANALI OLMAK MARJİNAL OLMAKTAN GEÇER!

Gerçek bir Adanalı olmanın olmazsa olmazı; tüm sıradanlıkları reddetmek, şeytanın aklına gelmeyeceği detayları düşünmek, çaresizlikten çare yaratmak, dünyanın tüm monotonluğuna inat yaşamı daha çekilebilir kılmak adına hayatın her alanında orijinal fikirlerle fark yaratmaktır.

9

YİĞİDİN HARMAN OLDUĞU ŞEHİRDİR ADANA!

Adana’da delikanlılık henüz küçüklükten başlar. Adana’da babalar çocuklarına her şeyden önce delikanlı ve mert olmayı öğretir. Çünkü bilirler ki Adanalı olmanın en hassas ve birincil unsuru delikanlı olmaktan geçer. Dayak yiyeceğini bilsen de gardaşım dediğin adam seni ” mevzu var ” diye çağırıyorsa gözünü kırpmadan yumrukların arasına atılmalısındır. Sevdiğini ve dostunu satmamalısındır. Ucu sana dokunsa da yalan söylememeli, sözünün eri olmalısındır. Elinde tesbinin, şık giyinimin ve heybetli halinle göz kamaştırmalısındır. Bu söylediklerimiz sadece erkekler için geçerli değil, kızların bile delikanlı olduğu şehirdir Adana. Öyle gevşek gevşek hareket edip ağzını yuvarlayarak konuşmamalı, bir delikanlıya yakışır şekilde davranmalısındır. Yıllardan beri söylenegelen Adanalı delikanlısı yakıştırması boşa değildir elbette. Türkülerde ” Aman Adanalı, canım Adanalı, ben sana yandım güzel delikanlı ” dizeleri yok yere yazılmamıştır. Adanalıların delikanlılığı bu ülkede yediden yetmişe herkesin bildiği efsanelerin başından gelir. Adanalıyım diyince birine karşıdaki insanın duruşu, tavrı değişir. Çünkü bilirler ki Adanalı adam kıvılcım gibi nerede parlayacağı belli olmayan, gözü kara, tez canlı adamdır. Gardını ona göre almalısındır.

11

ADANALI OLMAK GİTTİĞİN HER YERİ ADANAYA DÖNÜŞTÜRMEKTİR!

Adanalıysan nerde olduğunun bir önemi yok. Sen o müthiş kimyanla bulunduğu her yeri bir anda Adana’ya dönüştürebilir, Adanalılığınla fark yaratabilir, renkli kişiliğinle ortamı uçurabilirsin. Adanalıysan gittiğin her şehiri Adanayla kıyaslar, Adana’dan izler ararsın. Gurbette gördüğün 01 plakanın önüne atlayıp, çocuklar gibi sevinirsin. Metropollerin büyülü ve görkemli yaşamları senin gözünü boyamaz. Çünkü bir Adanalı nerde olursa, nereye giderse gitsin dünyanın en güzel şehrinin Adana’da olduğunu bilir ve dünyanın o son gününde mukakkak doğduğu ve vazgeçemediği topraklara geri dönüp, Adanaya olan sadakatini pekiştirir, kendini hep Adana’ya ait hisseder.

12

ADANALI OLMAK STADIN ÖNÜNDE YEDİĞİN 2 LİRALIK DÜRÜMDEN KEYİF ALMAKTIR!

Adanalı olmak mavi lacivert ve turuncu beyaz renklere gönül vermektir. Hafta sonlarını aşığı olduğun takımın maçlarına gitmeden önce stadın önünde kurulan tablacılarda yediğin 2 liralık dönerin zevkini hiç unutamamak, her ne kadar stadda didiştiğin rakip takım taraftarınla gardaş olduğunu bilmektir. Maç günlerini festival havasında geçirmek, gol olunca oturduğun tribünlerin metrelerce uzağına düşmek, 3 büyük takımlara inat yaşadığın şehrin takımından vazgeçmemektir Adanalı olmak.

14

Adanalı olmak, başka şehirde Kebap yediğini iddia edenlere acımaktır. Şehir dışında canın kebap çektiğinde bir restorana oturunca önüne gelen pilavı görünce dellenmek, elinden bir kaza çıkmaması için ortamı terk etmektir. Çünkü hayatta en hakiki mürşit Kebaptır ve Adana kebap Adana’da yenir!

16

ADANA RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİ

Bir kere Adanalı olmak gerçekten zor zanaat. Çünkü yediğinden içtiğinden ve memleketin havasından kaynaklanan bir agresiflik var üzerinde. Kanın hızlı akıyor ve aniden sinirlenip, parlayabilirsin. Üstelik sinirlenmek için bir sebep yok ve birisi sana dur sakin ol diyince daha çok delleniyorsun, çünkü mazeretin var, Adanalısın sen, bu konuda kimsenin yapacağı bir şey yok! Her şeye rağmen şimdi daha yüksek sesle; YAŞASIN RUH HASTASI ADANALILAR VE ADANA BEY!

19

ADANALI OLMAK BİR MUCİZEYE İNANMAKTIR!

İnsan Adanalı olunca tüm kuralları ve değişen şartları reddediyor. Bildiğini yapmaktan vazgeçmiyor. Dışarıda dünya yansa umursamıyor. İnsan dur hele bir soluklan diyemiyor, çünkü Adanalılık..

21

ADANALI OLMAK YÜZMEYİ KANALDA ÖĞRENMEKTİR!

Adana bilindiği gibi cehennemin başkentidir. Sıcağa katlanmak adına içerisinden sulama kanalı geçen şehirde çocuklar kanal boyunu deniz bilir, kanal kenarında güneşlenir. Onca yasağa ve caydırıcı engellere rağmen kanalda çimmekten vazgeçmez. En benim diyen yüzücülerden de daha iyi yüzmeyi öğrenirler. Çünkü Adana’da kanalın suyu hızlı akar ve Adanalı çocuklar akan suya karşı baş gelmeyi öğrendiğinde, olimpik havuzlarda yüzen sporculara taş çıkartırlar..

26

ADANALI OLMAK PAYLAŞIMCI SEVDİĞİNE BAĞLI VE GÖNLÜ BOL OLMAKTIR!

ADANA, kardeşliktir, “Bize gidek”dir, “Bizde yiyek”dir, “Bizde kalak”dır.. “Bende para var oğlum sen gel”dir. “Beraber dayak yiyip, kahkahalarla seneler boyu hatırlamaktır. Annelerin oğullarına dikkat et oğlum dediği değil, ” kimseye karışma ha ” dediği şehirdi Adanadır. Sofrana davet ettiğin insan aç değilim diyince ” sokum yapayım yolda yersin ” diye diretmektir. Adanalı olmanın o paylaşımcı ve ikram kültürü bu şehrin temel kültürüdür. İşte bu yüzdendir ki; sizin orada dost dediklerinize, Biz ADANA’da “GARDAŞ” deriz. Karşılıksızca sever, tüm iyilikleri saf ve beklentisiz gerçekleştirir.

23

KURTULUŞU BİLE OCAK BAŞINDA OLAN ŞEHİR!

Adanalı olmak kaçınılmaz bir şekilde şehrinin düşmanlarından yiğitçe temizlendiği o kutsal gün 5 Ocak tarihini unutmamak ve her yıl gururla kutlamaktır. Ne tuhaftır ki bu yiğitler diyarının bağımsızlığını işgal ettiği gün bile ocak başındadır. Bombaya tekme atan, güneşe ateş eden bu büyülü şehirde canını Adanalılardan zor kurtaran fransızların tarumar olduğu bu kutlu gün, ülkenin medeniyet beşiği olan Adana’da yine mangal yapılarak kutlanır.

22

MEMLEKET GİBİ MEMLEKET!

30

Adanalı olmak, dünyanın en güzel, en yaşanabilir, en vazgeçilmez memleketinin Adanalı olduğunu bilmek, buna inanmak, aksi düşünceleri reddetmektir. Birisi Adanayı kötüleyince çığrığından çıkmaktır. Gittiğin her yerde Adanayı ve Adanalıyı övmektir Adanalı olmak. Adana merkez şakasını duyunca karşıdakini zumzuklamak istemektir. Sana garip ve tuhaf bakanlara inat Adanalılığınla övünmektir. Adanalı olmak sıcak kanlı olmaktır, insancıl olmaktır, harbi olmaktır, delikanlı olmaktır, asabi olmaktır, haksızlığa karşı çıkmaktır, korumacı olmaktır, hovarda olmaktır, cebindeki üç kuruşu arkadaşıyla paylaşmaktır. Sıcak yaz geceleri yastığın en serin yerini uyku arasında ezbere bulabilmek, şehir dışındayken keten şort altına dexter giymiş birini gördüğünde koşup boynuna sarılmayı istemektir. Adanalılığa dair daha söylenecek binlerce şey var. Biz bu yazı dizisinde gerçek bir Adanalı olmanın temel ve vazgeçilmez detaylarını özetledik, yukarıdaki koşulları yerine getirmiş ve Adanalı olma bilincini yeterince özümsemişseniz kendinizle iftihar edin. Unutmayın ki eninde sonunda, dünyanın o son günü de olsa, bir gün herkes Adanalı olmak isteyecek!

Written by Admin Gardaş

Kardan adam yapmayı ve kar tapu oynamayı bilmeyen Allahına kadar Adanalı bir cülük

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir