Barajyolu’nun kraliçesi sopalı Meryem Dezze

Yazıyı Paylaş

Barajyolu‘nda totosuna meryem dezzenin sopasını yemeyen, gerçek Adanalılık şerefine nail olamamıştır elbette. O farklı giyim tarzı, sayko kişiliği, elinde zopasıyla bir çok Adanalı tarafından sevilen renkli bir karekter  ” Meryem teyze ”  Ağzından sönmek bilmeyen sigarası memleketin namusu gibi. Sabah yürek yemiş gibi erkenden dışarı çıkar, elinde zopası sokak sokak gezip, dünyaya, insanlara sataşır. İnsanların vicdanına dokunur gibi o sopayı sallar, sen de suçluluk psikolojisiyle bir tuhaf olursun.Yolda kendi halinde yürüyorken yada elinde telefonla mesajlaşıyorken bir anda sopasını size doğru sallayıp bir şeyler söylediğini görünce önce dumur olur sonra sıradan bir Adana günü yaşadığınızı fark edip hızlıca uzaklaşırsınız. Anlaşılmayan küfürler silsilesi eşliğinde çevredeki insanların güldürüklü bakışları eşliğinde kalakalmışsınızdır. Öyle ki tanımadığınız biri tarafından sayko bir şekilde gerçekleşen bu eyleme ilk anda akıl sır erdirmek mümkün olmuyor, haliyle yüzünüz bembeyaz kesilmiş bir vaziyette hızlı adımlarla uzaklaşıyorsunuz yanından. İlk kez karşılaşanlar için korkutucu bir tecrübe tabi. Sonrasında kaçınılmaz bir şekilde bir ritüel haline geliyor, dayaktan hoşlandığını fark edip onun bu agresif halleri sempatik bir hal alıyor. Hatta şehir dışında yaşadığınızda Meryem dezzeden yediğiniz dayağı bile özler oluyorsunuz.

BİR CİGARA VER HELE KEKO!

Adsız

Adana’daki bir çok kadının ilham kaynağı Meryem dezze. Kendisi sokak modasının yaratıcılarından, Adana’nın en ikonik figürü. Bir rivayete göre de; Adana’nın ilk resmi gazete dağıtıcısı. Sürekli bir şeylere sitem edişi ve anlaşılamayan üslubu kendisinin gizemini arttırıyor. Yolda durdurup sigara ister, verirsin, sopalar, vermezsin, sopalar. 1 milyün’un var mı der, çıkartır bir şey ikram edersin beğenmez yine sopalar. Bu yüzden istediği şeyi tam olarak temin etsen de kendisinin zulmüyle kutsallanıp yoluna devam edeceksin, o yıllanmış sopasından nasibini illa ki alacaksın. Özellikle de kızlara karşı daha acımasız, takibine düştüğü anda ölümcül darbeyi indiriyor. Adana gibi fantastik bir memleketin, sokaklarında günbegün dayak atmak için dolaşan bir teyzesinin olması tesadüf değil herhalde. Tabi ki o tatlı acıtmalarının yanında son derece kibar, mankenlere taş çıkartacak zerafete sahip, pek nasip olmasa da yanakları sıkılası tatlılıkta. Sırf bu yüzden sosyal medyada kendisi tarafından binlerce fanı var. Gruptaki yorumlar kimi zaman insanları gülme krizlerine sokarken, yaşlı kadının gazeteci olduğunu, Ergenekon davasından yırtmak için deli numarası yaptığını bile ileri sürenler var. Gruba üye olanlar Meryem teyze için parti yapmayı bile düşünürken, bu fikre çoğu kişi olumlu yaklaşıyor. Ayrıca yaşlı kadını Recep İvedik, Avrupa Yakası ve reklam filmlerinde oynatma fikri de ortaya atılıyor.

13887017_830077957123860_7438716821321475193_n

Özellikle Adanalı kızlar Meryem Teyze’nin giyim tarzını çok beğeniyor. Alışılmışın dışında konbinler tercih ediyor. Genç kızlar Meryem Teyze’ye tarzını sormak isteyip, onu daha iyi tanımak adına iletişim kurmak istiyorlar ama Meryem dezze iç dünyasını kimseyle paylaşmamak için insanlarla çevresine elindeki sopayla çit örüyor. Uzun zaman yolda kendisine rastlamayanlar endişelenip, şehirde büyük bir eksikliğin olduğunu fark edip ” nerde bu meryem dezze ” diye hayıflanıyorlar.

12800378_752394334892223_1058010468996893249_n

Peki onu bu denli asabi davranışlara sürükleyen yaşantılar ne ? Türk halkı olarak her ne kadar davranışlarına algılayamadığımız, bizden olmayan farklı karakterdeki kişilere ” deli ” kisvesi altında kolaya kaçarak, insanların yaşadığı kişisel hüzniyetleri görmezsek gelsek de insan düşünmüyor değil. Kim bilir hangi yaşanmışlar daha ağzındaki sigarasını söndürmeden diğerini yaktırmaya, gecesini gündüzünü sokaklarda geçirip insanlara kızmaya sürükledi. Bu konuda kendisi tanıyan arkadaşlarımız tarafından anlatılan rivayetler var;

Kadının 3 oğlunun ve kocasının bir yıl içerisinde hayatını kaybettiğini ifade eden arkadaşımız, “Meryem teyze bizim evin burada oturuyor. Annem anlattı kadının çocuğu darbe zamanı kucağında ölmüş o da bu hale gelmiş. İlk oğlunu trafik kazasında kaybetmiş, ikinci oğlu asansörde sıkışıp ölmüş, üçüncü oğlu ise şehit düşmüş. Kocası kalp krizinden ölmüş ve bunların hepsi bir sene içinde olmuş. Şuan hayatta bir kızı bir oğlu var. Onlarda Allah’a emanet yaşıyor” diyor.

10154182_748428301955493_7290346810424082224_n

Geçen zaman içerisinde Osmanlı kadar çökmüş fakat tavrından hiçbir şey kaybetmemiş Meryem dezzemiz. Hala şehrin çeşitli muhitlerinde sürpriz bir şekilde karşınıza çıkabilir. Adananın Resmi Gazete dağıtıcısıymış, Pazarlar caddesinde gazete satarmış bir zamanlar. Oğlu trafik kazasında rahmetli olduğu için bu hale gelmiştir. Harika fal bakar. Damadını hiç sevmediği ve almancı olduğu için onu görmeden eve girer ve erkenden evden çıkar. Geçen zaman içerisinde hayatı sokaklar olmuştur. Eğer yolda denk gelir de size bulaşırsa hiç bozuntuya vermeden sigara uzatıp, elinize bozukluk sıkıştırın. Sert davransa da gülücüklerinizi eksik etmeyin, onu bu dünyadan, sizden biri gibi hissettirmeye çalışın.

Adanamızın en dikenli gülü, şimdi sigaranı tüttürüp kimlere çatıyorsundur acaba ? Dünyanın en tatlı sert ve bir o kadar da naif insanı; o afili bakışlarından, kırışık suratından öperim Meryem dezzem;

Written by Admin Gardaş

Kardan adam yapmayı ve kar tapu oynamayı bilmeyen Allahına kadar Adanalı bir cülük

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir