Hükümetten açıklama: ” Yangın merdiveni kilitli değilmiş “

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak aladağ faciası için açıklamalarda bulundu

Yazıyı Paylaş

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adana Aladağ’daki özel öğrenci yurdundaki yangınla ilgili, ” Akşam biz 03.30’da oradaydık. Orada bize hem Aladağ savcımız hem olay yeri inceleme ekiplerinin verdiği ilk bilgi, kilitli değil, kilidin hiç olmadığı şeklindeydi. En son denetleme Haziran ayında yapılmış. Bina ruhsatlı bir bina, Meb’in ayrıca çalışma izni verdiği bir binadır” şeklinde konuştu. Veysi Kaynak, gazecelerin ” yangın merdiveni kilitli miydi, ihmal var mıydı ” sorusunu şöyle yanıtladı;

“Akşam biz 03.30’da oradaydık. Orada bize hem Aladağ savcımız hem olay yeri inceleme ekiplerinin verdiği ilk bilgi, kilitli değil, kilidin hiç olmadığı şeklindeydi.Yangın çıkış kapsının orada tül perde var o bile sağlam duruyor. Bunlar ilk bilgiler ama tabi savcılığımız gerekli incelemeyi yapacaktır. Bilirkişi incelemesi ile ilgili tahkikat hızlanacaktır. Yurdun en son denetlenmesi haziran ayında. Bina ruhsatlı bir binadır, Meb’in ayrıca çalışma izni verdiği bir binadır. “

 Veysi Kaynak’ın açıklamalarından diğer satır başları;

“Bu yaşanan haid hepimiz için çok üzücü ve hepimizi derinden yaralayan bir hadise. 31 kişinin mevcut olduğu anlaşılıyor. 24 yaralı olay mahallinden çıkarılabildi. 8’i yetişkin 16’sı öğrenci. 12 vefat hadisesi meydana geldi; biri yetişkin biri çocuk 10’u öğrenci. İlk verilen bilgiler, bu yangının trafodaki elektrik kontağından çıktığı. Tabii ahşap kaplamalar var, strafor, yalıtımlar var, bunlar tutuşmuş. Olay savcılıklar tarafından takip edilmektedir.

Bu akşam itibariyle otopsi çalışmalarının tamamlanacağını öngörüyoruz. Ateş tabi ki düştüğü yeri yakıyor ama bu acı hepimizi derinden etkiledi.

Tekrar başsağlığı diliyorum. Yaralılarımızdan bir kısmı taburcu olarak ayrılmaya başladılar. Kısa sürede tamamlanmasını şifa bulmalarını temenni ediyoruz.

Written by Admin Gardaş

Kardan adam yapmayı ve kar tapu oynamayı bilmeyen Allahına kadar Adanalı bir cülük

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir